Strona Renaty Fura
Prostokąt zaokrąglony: Strona główna
Prostokąt zaokrąglony: O mnie
Prostokąt zaokrąglony: Scenariusze zajęć
Prostokąt zaokrąglony: Publikacje
Prostokąt zaokrąglony: Plany miesięczne
Prostokąt zaokrąglony: Awans zawodowy
Prostokąt zaokrąglony: Moje miasto
Prostokąt zaokrąglony: Moja rodzina
Prostokąt zaokrąglony: Przedszkole Nr 3
Prostokąt zaokrąglony: Linki

::Moje miasto

 Jędrzejów miasto w województwie świętokrzyskim, 18000 mieszkańców, dawniej osada targowa, od 1271 r. miasto związane z opactwem Cystersów. W mieście znajduje się unikatowe Muzeum im. Przypkowskich, mieszczące się w kamienicach przyrynkowych z XVII i XVIII w. Zawiera ono największy w kraju zbiór zegarów słonecznych oraz przyrządów astronomicznych.

Bardzo ciekawą i atrakcyjną ofertą turystyczną są wycieczki organizowanie przez Jędrzejowską Kolej Dojazdową zabytkową ciuchcią.
Trasa przebiega przez przepiękne tereny turystyczno- krajoznawcze Ponidzia, gdzie można podziwiać uroki ziemi jędrzejowskiej i pińczowskiej.

Prezentacja

Ważnym momentem w historii miasta, decydującym o jego roli i znaczeniu w regionie było sprowadzenie około 1140r, Cystersów. Klasztor ufundowali biskup wrocławski Janik i jego brat Klemens. Konwent cysterski przybył do Brzeźnicy z Burgundii, z opactwa Morimond. .
Klasztor Jędrzejowski znany jest powszechnie jako miejsce wiecznego spoczynku i kultu błogosławionego Wincentego Kadłubka, który spędził tutaj ostatnie pięć lat życia (1218 - 1223).

Jędrzejowskie opactwo słynie ze wspaniałych organów o niepowtarzalnym brzmieniu.
Pierwotnie powstały one w roku 1633 i wykonane były w warsztacie zakonnym. Instrument, który znajduje się w kościele klasztornym, pochodzi z lat 1745 - 1760. Zbudowany został przez organmistrza Józefa Sitarskiego we współpracy z Ignacym Foglerem z Warszawy. Każdego roku w lipcu i sierpniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej z udziałem wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

Klasztor jest bardzo pięknie oświetlony w nocy.

Zwiedzając miasto, warto zapoznać się również z architekturą kościoła parafialnego św. Trójcy. Kościół pochodzi z połowy XV wieku.

Z okresu średniowiecza zachował się krucyfiks (XIV w.) oraz brązowa chrzcielnica, piękny przykład średniowiecznego ludwisarstwa. Renesansowa polichromia z przełomu XVI-XVII wieku zdobi wnętrze kaplicy południowej.