SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH

PRZEPROWADZONYCH Z GRUPA DZIECI 5-LETNICH.

 

Prowadząca: Renata Fura

 

 

 

TEMAT: Inscenizacja wiersza J. Brzechwy Pt. „Na straganie”

(oraz własnego pomysłu nauczycielki) z wykorzystaniem

naturalnych okazów warzyw.

 

 

Cel główny:

- swobodne improwizowanie słownie i ruchowo utworu literackiego.

 

Cele operacyjne:

-zapoznanie dzieci z popularnymi warzywami oraz mniej znanymi (np. brukselka, kalarepka, seler),

-poznawanie pozawerbalnego sposobu komunikowania się między ludźmi (mimika, gest),

-stosowanie w praktyce form grzecznościowych tj. proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia,

-nazywanie i rozpoznawanie figur geometrycznych: koło, prostokąt, trójkąt, kwadrat,

-rozpoznawanie warzyw na podstawie smaku zapachu i kształtu,

-zwrócenie uwagi na walory zdrowotne warzyw,

-rozwijanie umiejętności estetycznego poruszania się przy muzyce.

 

Forma: praca z całą grupą.

 

Metody:

-czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metodą ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,

-słowna: rozmowa, metody żywego słowa,

-oglądowa: metoda obserwacji i pokazu.

 

Literatura: „Wiersze Jana Brzechwy”, Przewodnik metodyczny „Moje 5 lat”, „Śpiewające brzdące”- piosenki dla dzieci.

Środki dydaktyczne: wiersz J. Brzechwy Pt. „Na straganie”, naturalne okazy warzyw występujące w treści wiersza, stragan z warzywami, figury geometryczne wycięte z kolorowego kartonu, kolorowe szablony ogórka, pomidora i cebuli z tasiemkami do przywiązywania dzieciom w czasie zabawy ruchowej, nagranie piosenki Pt. „Sałatka”.

 

Przebieg zajęcia:

1.Przedstawienie dzieciom „Jarzynka” – ludzika wykonanego z różnych warzyw.

2.Zabawa na straganie.

Dzieci używając form grzecznościowych kupują i sprzedają różne warzywa. Kupujący opisuje słownie cechy warzywa, które chce nabyć (bez użycia nazwy). Sprzedawca winien rozwiązać zagadkę.

3.Rozpoznawanie warzyw.

Dzieci z zawiązanymi oczami rozpoznają po zapachu pokrojony w plasterki ogórek, po smaku kawałek marchewki, po kształcie cebulę.

4.Inscenizacja wiersza.

Dzieci improwizują treść utworu wykorzystując przy tym kukiełki wykonane z naturalnych okazów.

Narratorem jest nauczyciel. W celu zaangażowania w zabawę wszystkich dzieci nauczycielka napisała swój tekst i dołączyła go do wiersza J. Brzechwy.

 

            „Na straganie”

Na straganie w dzień targowy

Takie słyszy się rozmowy:

 

-Może pan się o mnie oprze,

Pan tak więdnie, panie Koprze.

 

-Cóż się dziwić, mój Szczypiorku,

Leżę tutaj już od wtorku!

 

Rzecze na to Kalarepka:

-Spójrz na Rzepę- ta jest krzepka!

 

Groch po brzuchu Rzepę klepie:

-Jak tam Rzepo? Coraz lepiej?

-Dzięki, dzięki, panie Grochu,

Jakoś żyje się po trochu,

 

Lecz Pietruszka – z tą jest gorzej-

Blada, chuda, spać nie może.

 

-A to feler-

Westchnął Seler.

 

Burak stroni od cebuli,

A cebula doń się czuli:

 

-Mój Buraku, mój czerwony,

Czyżbyś nie chciał takiej żony?

 

Burak tylko nos zatyka:

-Niech no pani prędzej zmyka,

 

Ja chcę żonę mieć burłaczą,

Bo przy pani wszyscy płaczą.

 

-A to feler-

Westchnął Seler.

 

Naraz słychać głos Fasoli:

-Gdzie się pani tu gramoli?!

 

-Nie bądź dla mnie taka wielka!-

Odpowiada jej Brukselka.

 

-Widzieliście, jaka krewka!-

Zaperzyła się Marchewka.

 

Pan Kalafior zbladł na twarzy:

-Więcej miejsca mi się marzy!

 

Czy Ogórek ma zbyt ciasno?-

Ze tak głośno nagle wrzasnął:

-Nie rozpychaj się Sałato!

-Bądź uprzejma w zamian za to!

 

Por aż swoją głową kręci:

-Słuchać kłótni nie ma chęci!

 

A Papryka chociaż mała,

Wcale też nie żartowała.

 

Aż Pomidor zawstydzony,

Cały zrobił się czerwony.

 

A Ziemniaki w kącie stały,

Już się z nikim nie sprzeczały i odrzekły:

 

-Niech rozsądzi nas Kapusta!

-Co, Kapusta?! Głowa pusta?!

 

A Kapusta rzecze smutnie:

-Moi drodzy, po co kłótnie,

 

Po co wasze swary głupie,

Wnet i tak zginiemy w zupie!

 

-A to feler-

Westchnął  Seler.

 

5. Rozmowa z dziećmi na temat wiersza.

 

6. Zabawa „Warzywa na tacach”

Dzieci nazywają kształt tac rozłożonych na dywanie, podzielone na grupy, prezentują gestem i mimiką:

- na trójkątnej tacy – warzywa smutne,

- na tacy w kształcie prostokąta – zmęczone warzywa,

- na tacy w kształcie kwadratu – wesołe warzywa,

- na tacy w kształcie koła – przestraszone warzywa.

 

7. Zabawa ruchowa przy piosence „Sałatka”.

8. Zakończenie:

nagrody- jarzynowe medale.

 

Propozycja dla chętnych dzieci:

- swobodna improwizacja słowno-ruchowa wiersza Pt. „Na straganie” z wykorzystaniem kukiełek.

Wspólna zabawa.